Związek Sybiraków w Słupsku.

Witamy na stronie Związku Sybiraków Oddziału w Słupsku. Strona ta jest darem młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

Wykorzystując tę nowoczesną formę komunikacji, pragniemy przede wszystkim umożliwić wszystkim współczesnym poznanie losów deportowanych Polaków na Syberię i w inne rejony nieludzkiej ziemi. Sprawić, aby pochylili się nad ofiarami stalinowskiego komunizmu. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo , a szczególnie młodzież na cierpienie i nieludzkie  trudy jakie musieli znosić, przeżywać deportowani Polacy. Pragniemy  przekazywać  prawdę o zbrodni określanej mianem Golgoty Wschodu.

Za pośrednictwem strony pragniemy przekazywać bieżące relacje z działalności Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku, chcemy umożliwić kontakt z członkami naszej organizacji.

Jerzy Lisiecki
Prezes Zarządu  Oddziału
Związku Sybiraków w Słupsku.

 


06-07-12

WAŻNE, ZMIANA ADRESU BIURA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW W SŁUPSKU !

Informujemy, że z dniem 1 czerwca biuro Związku Sybiraków mieści się w Słupsku, ul. Jaracza 6.

Za wieloletnie  korzystanie z gościnności w Zakładzie Energetycznym w Słupsku.

Kierownictwu Spółki składamy podziękowanie.                                                                               

czytaj dalej

06-07-12

Zbrodnie wobec Polaków na wschodzie uroczystości przy Krzyżu Katyńskim

13 kwietnia 2012 r., na Cmentarzu Komunalnym, odbyły się Miejskie Uroczystości 72. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zorganizowane przez Związek Sybiraków oraz Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Do wszystkich uczestników uroczystości okolicznościowe wystąpienie skierował Pan Jerzy Lisiecki - Prezes Związku Sybiraków w Słupsku. Mówił o zbrodniach na Polakach z Kresów Wschodnich, dramatycznych losach Sybiraków, o zbrodniach na naradzie polskim dokonanych przez komunistów i nazistów w czasie II wojny światowej, o ofiarach innych narodów, szczególnie w odniesieniu do polityki sowieckiej z przesłaniem, aby młodzież pamiętała i wszystko uczyniła, aby nigdy do takich zbrodni nie doszło.
Po wystąpieniu Pana Prezesa uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przedstawili wybrane z koncertu „Katyńskie sosny” pieśni – przesłania i modlitwy oraz wzruszające fragmenty listów, notatek – pamiętników zamordowanych oficerów, które znaleziono podczas ekshumacji i fragmenty wspomnień Sybiraków. Oprawa artystyczna uroczystości miejskiej została przyjęta z wielkim uznaniem przez jej uczestników.

czytaj dalej

06-07-12

Uroczystości w rocznicę Zbrodni Katyńskiej - 12 kwietnia 2012 r

12 kwietnia 2012 r. społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Słupsku uczestniczyła w uroczystości z okazji 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 1. rocznicy posadzenia Dębów Pamięci.
W I części uroczystości, którą rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego, a która odbyła się na skwerze przy szkole, młodzież i goście oddali hołd zamordowanym strzałem w tył głowy 21.857 ofiarom stalinowskiego ludobójstwa, a wśród nich Bohaterom Dębów Pamięci: Aleksandrowi Aziukiewiczowi - kapitanowi Wojska Polskiego, Wacławowi Gocławskiemu -podinspektorowi Policji Państwowej i Józefowi Grefce - aspirantowi Policji Państwowej.

czytaj dalej

14-02-12

Drodzy Sybiracy – zesłańcy do mroźnej Syberii 10 lutego 1940 roku !

  72 lata temu wyrwano nas, w większości jako dzieci, z rodzinnych miejscowości  naszych ukochanych Kresów i wieziono w bydlęcych wagonach w nieznane. Strażnicy w czapkach z czerwoną gwiazdą – znakiem bolszewizmu rosyjskiego, mróz, głód i śpiewy naszych matek pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Byliśmy skazani na zagładę, ale losy Wojny Światowej pozwoliły nam przeżyć.  Żołnierskie  czyny - wojsko gen. Andersa i dywizje sformowane z polskich zesłańców przez Rosję Sowiecką - są świadectwem wojennego udziału dorosłych i zdrowych członków naszych rodzin w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę.

czytaj dalej

06-12-11

Urodziny Pani Eleonory Markiewicz

Pani Eleonora Markiewicz w listopadzie b. r. obchodziła 100 rocznicę urodzin. Życzenia w imieniu Zarządu Oddziału złożyli: Prezes Zarządu Jerzy Lisiecki i Wiceprezes Barbara Dolata. Pani Eleonora urodziła się i mieszkała na Polesiu. W czerwcu 1941 roku rodzina, mąż i dwójka dzieci, załadowana została do zesłańczego pociągu. Po kilku dniach jazdy enkawudziści zabrali z pociągu grupę mężczyzn, w tym męża Pani Eleonory, i na przystanku rozstrzelali. Miał odmówić współpracy z NKWD i donosić na sąsiadów. Zesłańców wysadzono z pociągu w środkowych rejonach Syberii ( Tomsk). Po umowie Sikorski-Majski rodzina dotarła do północnego Kazachstanu. Córkę i syna umieszczono w polskim, a później rosyjskim domu dziecka. Do Polski rodzina wróciła w 1946 roku, ale nie do rodzinnych stron. Pani Eleonora wspomina: „ Na drogę do Polski miejscowa gospodyni dała kilka kawałków zamrożonego mleka. Przydały się.”

czytaj dalej

06-12-11

Urodziny Pana Lucjana Czywil

90-tą rocznicę urodzin w listopadzie obchodził Pan Lucjan Czywil, znany działacz naszego Związku w Ustce. Urodzil się w nowogródzkiem w rodzinie rolniczej. Żołnierz Armii Krajowej. Schwytany i więziony w obozach pracy na wschodzie Rosji i w Kazachstanie przez 12 lat. Do kraju wrócił w 1955 roku. Pan Lucjan mówi: „Cztery razy byłem przed lufą pistoletu enkawudzisty, ale udało mi się przeżyć.” Życzenia Jubilatowi złożyli w obecności Jego małżonki członkowie Prezydium Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku: Jerzy Lisiecki, Barbara Dolata i Tadeusz Konopacki.

czytaj dalej

19-04-11

Przemówienie Pani Janiny Grefki 13.04.2011r.

Dzisiaj Słupszczanie już siódmy rok spotykają się przy Krzyżu Katyńskim czcząc pamięć pomordowanych jeńców wojennych. Dla mnie osobiście jest to wielkie przeżycie dlatego, że każdego roku uczestniczę w tych uroczystościach.

Jestem córką policjanta więzionego w Ostaszkowie, zamordowanego w Twerze, pogrzebanego w Miednoje. Swego czasu pojechałem do tych miejscowości. W 2000 roku byłam na uroczystym poświęceniu cmentarza w Miednoje.

Gdy zabrakło Ojca miałam 10 lat. Dzisiaj jestem u kresu swojej pielgrzymki życiowej. Matka zmarła w 1978 roku, nie doczekała się prawdy, gdzie spoczywa Ojciec. Zawsze mówiła nam – gdyby żył, na pewno by napisał.

Z dzisiejsza datą 13 kwietnia mija 71 lat, gdy wraz z Matką i pięcioletnią siostrą zostałyśmy wywiezione do Kazachstanu. Wczoraj wspaniała młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przypomniała nam makabryczny los naszych Ojców na Nieludzkiej Ziemi. Posadzono Dęby Pamięci umieszczając na tablicy nazwiska naszych Ojców, których rodziny mieszkają w Słupsku.

Za tę pamięć składam serdeczne Bóg zapłać.

Janina Grefka, 13.04.2011 r. Słupsk

czytaj dalej

14-04-11

Miesiąc pamięci IV 2011

Miejski Komitet Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic

KWIECIEŃ 2011 ROKU MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ W SŁUPSKU

 

12.04.2011 g. 11.00 - Uroczystość posadzenia Dębów Pamięci poświęconych ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych - „ Drzewniak” w Słupsku.

Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.


13.04.2011 g.11.30 - Uroczystość przy Krzyżu Katyńskim - Zbrodnie wobec Polaków na Wschodzie w latach II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

Miejsce: Stary Cmentarz w Słupsku przy ul. Kaszubskiej.

w programie:

- wystąpienie przedstawiciela Związku Sybiraków,

- wystąpienie przedstawiciela Rodzin Katyńskich,

- prezentacja słowno - muzyczna młodzieży,

- modlitwa ekumeniczna.

Organizator merytoryczny: Związek Sybiraków

 

16.04. 2011 ( sobota ) godz. 18.30  Kościół  pw. Św. Rodziny

Msza Święta za tych co zginęli męczeńska śmiercią  w Katyniu, Horce k. Drezna  i innych  znanych i nieznanych miejscach kaźni w czasie II wojny światowej

 

28.04.2011 (czwartek ) Godz. 11.00    

Ryszard Kozicki – Krwawe porachunki na Wołyniu, spotkanie autorskie

Miejsce: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” ul. I. J. Paderewskiego 9.

Organizator: Civitas Christiana


29.04.2011 ( piątek) godz. 10.00 

X Motocyklowy Rajd Katyński 2010 roku  -  Śladami zbrodni hitlerowskich  i stalinowskich Ponary , Katyń. Spotkanie z uczestnikami Rajdu.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku

Organizator: Civitas Christiana, Biblioteka Miejska

czytaj dalej
<<< wstecz 1 2 3 4 dalej >>>