Związek Sybiraków w Słupsku.

Witamy na stronie Związku Sybiraków Oddziału w Słupsku. Strona ta jest darem młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

Wykorzystując tę nowoczesną formę komunikacji, pragniemy przede wszystkim umożliwić wszystkim współczesnym poznanie losów deportowanych Polaków na Syberię i w inne rejony nieludzkiej ziemi. Sprawić, aby pochylili się nad ofiarami stalinowskiego komunizmu. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo , a szczególnie młodzież na cierpienie i nieludzkie  trudy jakie musieli znosić, przeżywać deportowani Polacy. Pragniemy  przekazywać  prawdę o zbrodni określanej mianem Golgoty Wschodu.

Za pośrednictwem strony pragniemy przekazywać bieżące relacje z działalności Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku, chcemy umożliwić kontakt z członkami naszej organizacji.

Jerzy Lisiecki
Prezes Zarządu  Oddziału
Związku Sybiraków w Słupsku.

 


14-04-11

Program uroczystości (Katyń 1940)

KATYŃ 1940

 

Zbrodnie wobec Polaków na Wschodzie w latach II Wojny Światowej i po jej zakończeniu

Program uroczystości

13  kwietnia 2011 r

godz. 11.30 – wystawienie wart przez wojsko, policję, harcerzy

godz. 11.45 – zbiórka uczestników uroczystości

godz. 12.00 – hymn państwowy

- wystąpienie okolicznościowe Prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku

- wystąpienie przedstawiciela Rodzin Katyńskich

- inscenizacja słowno –muzyczna w wykonaniu młodzieży ZSOiT

- modlitwa ekumeniczna

- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

czytaj dalej

14-04-11

Katyń 1940 - Okupacja na Kresach

Szanowni Państwo

 

13 kwietnia 1940 roku z ziem zagarniętych przez Związek Radziecki ruszyły do Kazachstanu i w głąb Rosji pociągi zapełnione Polakami. Była to druga masowa deportacja Polaków. 13 i 14 kwietnia od granicy polskiej pędziło na wschód 160 pociągów, w których było 320.000 zesłańców. Akcja ta była skoordynowana z realizacją podjętej 5 marca 1940 roku przez Biuro Polityczne Partii Komunistycznej w Moskwie decyzji o wymordowaniu około 25 tys. polskich jeńców wojennych z trzech specjalnych obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więźniów przetrzymywanych w więzieniach Białorusi i Ukrainy. Instrukcja rosyjskiej służby bezpieczeństwa - tzw. NKWD - z 7 marca 1940 roku brzmiała: „ Sporządzić szczegółowe listy byłych polskich oficerów, policjantów, żandarmów, służby więziennej, jawnych i tajnych agentów policji, byłych ziemian, fabrykantów i wyższych urzędników byłego aparatu państwa przebywających w obozach jenieckich”. „ Ukazywać na listach skład rodzinny poszczególnych jeńców oraz dokładny adres. Jako członków rodziny przyjąć żonę, dzieci, jak też rodziców, braci i siostry o ile zamieszkują wspólnie z rodziną jeńca wojennego”. Instrukcją ta była podstawą do sporządzenia list drugiej deportacji obliczonej na totalne wyniszczenie polskiej inteligencji i środowisk patriotycznych na anektowanych ziemiach.

czytaj dalej

12-04-11

Posadzenie Dębów PamięciDnia 12 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Słupsku odbyło się spotkanie upamiętniające zamordowanych na rozkaz Stalina obywateli Polski. Uczniowie przygotowali apel, a głównym wydarzeniem było posadzenie Dębów Pamięci przed budynkiem szkoły.

czytaj dalej
<<< wstecz 1 2 3 4