Związek Sybiraków w Słupsku.

Witamy na stronie Związku Sybiraków Oddziału w Słupsku. Strona ta jest darem młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

Wykorzystując tę nowoczesną formę komunikacji, pragniemy przede wszystkim umożliwić wszystkim współczesnym poznanie losów deportowanych Polaków na Syberię i w inne rejony nieludzkiej ziemi. Sprawić, aby pochylili się nad ofiarami stalinowskiego komunizmu. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo , a szczególnie młodzież na cierpienie i nieludzkie  trudy jakie musieli znosić, przeżywać deportowani Polacy. Pragniemy  przekazywać  prawdę o zbrodni określanej mianem Golgoty Wschodu.

Za pośrednictwem strony pragniemy przekazywać bieżące relacje z działalności Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku, chcemy umożliwić kontakt z członkami naszej organizacji.

Jerzy Lisiecki
Prezes Zarządu  Oddziału
Związku Sybiraków w Słupsku.

 


16-09-14

Obchody 85 Dnia Sybiraka

W dniu 17 września 2014 roku przypada 75 rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień  17 września Dniem Sybiraka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto przez aklamację.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" - napisano w uchwale.

czytaj dalej

19-05-14

Nowe cmentarze wojenne

Delegacja Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urzędu do Spraw Kombatantów w dniach 3-6 kwietnia dokonała uroczystego odsłonięcia Polskich Cmentarzy Wojennych w Mankent, Szokpak, Merke i Ługowoje w Republice Kazachstanu.

 


29-04-14

KATYŃ i SYBIR – Zbrodnie wobec Polaków na Wschodzie w latach II Wojny Światowej

Szanowni Państwo!

   Przy tym pomniku 4 lata temu wmurowana została ziemia pobrana z polskich cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje położonych w europejskiej części Rosji oraz cmentarza w  Charkowie w Republice Ukraińskiej. Pochowanych jest tam blisko 15 tysięcy zamordowanych oficerów WP, Policji, różnych służb mundurowych, urzędników państwowych, polityków i twórców kultury.


24-02-14

1988-2013 - 25 rocznica Związku Sybiraków

ZWIĄZEK  SYBIRAKÓW   1988-2013

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Związek Sybiraków został zarejestrowany 17 grudnia 1988 roku w Warszawie. Statut wzorowany był na statucie Związku Sybiraków z 1928 roku. W nowych warunkach cele Związku zostały uaktualnione o wydarzenia po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę w okresie II Wojny Światowej oraz  lat powojennych. Odzyskanie w 1989 roku wolności i suwerenności państwowej dzięki społecznemu i związkowemu ruchowi Solidarności pozwoliło żyjącym jeszcze zesłańcom na swobodne zrzeszanie się. Tak powstał Związek Sybiraków. Członków Związku powszechnie nazywa się „Sybirakami”. Jednym z głównych zadań Związku stała się potrzeba przywrócenie pamięci o masowych mordach i deportacji ludności polskiej z ziem Kresowych w głąb dawnego Związku Radzieckiego w okresie lat 1940-1941. Pamięć o Zbrodni Katyńskiej oraz tysiącach rodaków zakatowanych na „nieludzkiej ziemi” przekazujemy następnemu pokoleniu. Zesłańcom, którzy mieli szczęście wrócić do Ojczyzny staramy się przywrócić godność i uznanie po latach milczenia i zapomnienia w okresie PRL-u.


24-02-14

74 rocznica pierwszych masowych zsyłek na Sybir - 10 lutego 1940 roku

10 lutego 1940 roku  -  na Sybir

Wspomnienia Pani Zofii Zaremby


Smutną, wieloletnią tradycją naszego domu jest zapalenie świecy każdego 10 lutego. W ten sposób chcemy upamiętnić tych z rodziny, którzy nie wytrzymali trudów i pozostali na wieki w zmrożonej ziemi Północnej Rosji. A było ich wielu. Moja jedyna siostra Krysia miała półtora roku gdy zmarła, potem zmarł dziadek Franciszek, babcia Anna i dwie siostry ojca.A wszystko zaczęło się w środku pewnej mroźnej lutowej nocy 1940 roku.

Mieszkałam z rodzicami w domu mojej mamy odziedziczonym po ojcu Franciszku Przyboś w miejscowości Sienkiewiczówka koło Tarnopola. Byliśmy szczęśliwi, że tata Józef Hazik, mimo dokuczliwych ran wojennych był z nami, wrócił  żywy z kampanii wrześniowej 1939 roku.

W środku nocy 10 lutego 1940 roku obudziło nas szczekanie psów i łomot do drzwi i okien. Do domu wpadli enkawudziści, kazali zabrać najpotrzebniejsze rzeczy i załadować się na podstawione sanie. Niewiele się na nie zmieściło, ale też nie wiedzieliśmy co należy zabrać.


27-05-13

1940-2013 KATYŃ, SYBIR – Polska Golgota Wschodu

16 kwietnia  2013 roku odbyła się w Słupsku uroczystość upamiętniająca rocznicę Zbrodni Katyńskiej i masowej deportacji na Sybir obywateli polskich z okupowanych przez Rosję Sowiecką Kresów.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Obecna była Posłanka na Sejm RP Jolanta Szczypińska oraz przedstawiciele biur poselskich.

Wartę honorową przy Pomniku Krzyża Katyńskiego wystawiła 7 Brygada Obrony Wybrzeża, Słupski Hufiec ZHP oraz Szkoła Policji w Słupsku. Uczestniczyła w uroczystości Kompania honorowa WP.
Przy pomniku zgromadzili się  ze sztandarami kombatanci oraz młodzież słupskich szkół. Organizatorami uroczystości był Miejski Komitet Obchodów Świat Państwowych i Rocznic oraz Związek Sybiraków przy udziale Zespołu Szkół Technicznych ( dawny Drzewniak). Młodzież  z tej szkoły pod kierunkiem Lilianny Lipnickiej prezentowała część artystyczną. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku Jerzy Lisiecki.17-01-13

17 września – Dzień Sybiraka

W Słupsku miejskie uroczystości 73 rocznicy Agresji Związku Radzieckiego na Polskę odbyły się w kościele św. Jacka 17 września 2012 r.. Po mszy św. w uznaniu zasług w pielęgnowaniu pamięci o tragicznych losach Polaków na Wschodzie w czasie II Wojny Światowej – Mordu Katyńskiego i zesłań na Sybir – nastąpiła uroczysta dekoracja Odznaką Honorową Sybiraka następujących organizacji: Inspektorat w Słupsku Związku Żołnierzy AK, Środowisko Słupskie Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział w Słupsku oraz Hufiec Ziemi Słupskiej ZHP. Dekoracji sztandarów tych organizacji dokonał członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Prezes Zarządu Oddziału Jerzy Lisiecki.

Kwiaty i znicze złożone zostały w miejscach pamięci: przy tablicy pamiątkowej w krypcie kościoła św. Jacka, Przy Rondzie Zesłańców Sybiru i Krzyżu Katyńskim na Starym Cmentarzu Komunalnym.16-07-12

Młodzież – Sybirakom w Kole Związku Sybiraków w Słupsku

W dorocznym spotkaniu członków Związku Koła w Słupsku udział wzięła młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Słupsku. W czasie dwudniowego spotkania 31 maja i 1 czerwca w udostępnionej przez Komendę Policji sali było gwarno i wesoło. Zespół szkolny zaprezentował wiązanki pieśni kresowych – Wileńskich i Lwowskich. Młodzież sama się wyśmienicie bawiła w rodzajowych scenkach i pieśniach. Łzy wzruszenia było widać na twarzach starszego pokolenia zesłańców. To były łzy wspomnień i tęsknoty, wspomnień z ich dzieciństwa, skąd  NKWD sowieckie w latach czterdziestych  i pięćdziesiątych  skazało na wygnanie.

<<< wstecz 1 2 3 4 dalej >>>