W dniu 17 września 2014 roku przypada 75 rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień  17 września Dniem Sybiraka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto przez aklamację.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" - napisano w uchwale.

W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że celem ustanowienia Dnia Sybiraka jest "złożenie przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej hołdu wszystkim Sybirakom - Polakom, których w wyniku zbrojnych działań, począwszy od XVII wieku, zmuszono do długoletniego pobytu na „nieludzkiej ziemi". Autorzy uchwały przypomnieli, że Polacy zsyłani byli na Syberię już w XVII wieku, a pierwszą większą grupą zesłańców byli uczestnicy konfederacji barskiej (ok. 10 tys. osób).

Na Syberię zsyłano też uczestników powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego (50 tys. osób), a w końcu styczniowego (40 tys. osób). Wśród zesłańców przeważały inteligencja i szlachta, które wniosły ogromny wkład w kulturę i cywilizację Syberii, podnosząc poziom gospodarki i kultury zamieszkałych tam Rosjan i wielu innych narodów. Na przełomie XIX i XX stulecia na Syberię zsyłani byli działacze konspiracji niepodległościowej, w tym Józef Piłsudski.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli, do kraju zaczęli napływać Polacy z różnych zakątków Rosji: zesłańcy, ale też emigranci zarobkowi, urzędnicy, kolejarze, żołnierze różnych jednostek wojskowych oraz jeńcy wojenni. Wszystkich łączyło to, że mieszkali, pracowali, walczyli lub byli uwięzieni na Syberii. Środowisko to wkrótce zaczęło się jednoczyć, w wyniku czego w 1928 roku powstał Związek Sybiraków. Jego zadaniem było kultywowanie pamięci o zesłaniach i szerzenie patriotyzmu. W bieżącym roku przypada 85. rocznica powstania Związku Sybiraków.

"Druga wojna światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu (1,5 mln zesłanych osób), które miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni, zmuszani do morderczego wysiłku i pozbawiani wszelkiej nadziei na powrót do kraju" - przypomina tekst uzasadnienia uchwały.


Miejski Komitet Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych przy Prezydencie Miasta Słupska oraz Związek Sybiraków zapraszają na obchody Dnia Sybiraka, które odbędą się w Słupsku w dniu 17 września 2014 roku (środa) wg. poniższego programu :
godz.  9.30 - Msza Święta w kościele św. Jacka ul. Dominikańska
godz. 11.00 - uroczystości w Słupskim Ośrodku Kultury, ul. Braci Gierymskich 1
- hymn Związku Sybiraków
- wręczenie odznaczeń państwowych i związkowych
- wystąpienie okolicznościowe Pana Jerzego Lisieckiego Prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Słupsku
- wystąpienia zaproszonych Gości
- inscenizacja słowno -muzyczna w wykonaniu młodzieży.
Po uroczystościach ok. godz. 12.30 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci : - tablica pamiątkowa przy kościele św. Jacka,
 tablica pamiątkowa przy Rondzie Zesłańców Sybiru, Krzyż Katyński - Stary Cmentarz.

W imieniu Komitetu Obchodów Świąt Państwowych
i Rocznic Historycznych przy Prezydencie Miasta Słupska
Dariusz Poręba
Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Promocji
GPM UM w Słupsku